Ogłoszenia i intencje mszalne

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXIX Niedziela zwykła – 19. 10. 2020 r. – 25. 10. 2020 r.

1. Dziś niedziela misyjna, która obchodzona jest pod hasłem: Oto ja, poślij mnie! Otwiera ona tydzień misyjny w Kościele.

2. Jutro [w poniedziałek] wspominamy w liturgii bł. ks. Jerzego Popiełuszkę – męczennika, we wtorek – św. Jana Kantego, a w piątek – św. Jana Pawła II.

3. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe w naszym kościele. Odmawiajmy też różaniec w naszych rodzinach.

4. Za tydzień w niedzielę obchodzimy uroczystość rocznicy poświęcenia naszego kościoła.

5. Dziś w Gościu Niedzielny ciekawe artykuły: o misjonarce dr Wandzie Błeńskiej – której proces beatyfikacyjny dziś się rozpoczyna; poza tym ważny wywiad z niedawno wyświęconym pierwszym w Australii polskim biskupem Karolem Kulczyckim, a także o zbieraniu grzybów i gulaszu warzywnym z dynią. Zachęcamy do lektury!

6. Od listopada do marca Msze św. w dni powszednie będą w Mątowach o godz. 16.00 a w Miłoradzu o 17.00.

7. Zostały już wyłożone karty wypominkowe. Wypełnione karty będziemy mogli składać do skrzynki w kościele lub na tace od przyszłej niedzieli. W tym roku na wypominkach będziemy się modlili codziennie od 2 do 10 listopada. W związku z tym proszę na kartach wypominkowych zaznaczyć dwie daty w których chcielibyście aby wypominki zostały odczytane. W niedzielę proszę też zaznaczyć godzinę Mszy św.

8. W związku z obostrzeniami w strefie żółtej ilość osób uczestniczących w nabożeństwach została ograniczona w Miłoradzu do 45 osób a w Mątowach do 96 osób.

WSKAZANIA DUSZPASTERSKIE BISKUPA ELBLĄSKIEGO [17 października 2020]

1. Limity wiernych w kościołach

Od 17 października 2020 r. obowiązują limity uczestników nabożeństw w kościołach: w tzw. strefie żółtej – 1 osoba na 4m2, w strefie czerwonej – 1 osoba na 7m2. Przy drzwiach wejściowych do kościoła należy umieścić tego typu informację.

2. Dyspensa

Udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej od 18 października do 15 listopada br. osobom chorym i starszym oraz ich opiekunom, a także pracownikom służby zdrowia [kan. 87 § 1 oraz 1245 KPK].

3. Chrzest

Do obrzędów chrzcielnych używamy za każdym razem świeżej wody. Kapłan udziela chrztu w maseczce, a przed i po namaszczeniu olejem krzyżma, myje i dezynfekuje ręce.

4. Spowiedź

Nie spowiadamy w konfesjonałach zamkniętych (szafowych). Po każdej spowiedzi dezynfekujemy folię na kratach konfesjonału od strony penitenta. Wymieniamy ją przynajmniej raz w tygodniu.

5. Chorzy

Księża idą do chorych z Komunią świętą tylko na wyraźne zaproszenie, ponawiane za każdym razem. Czynią to w maseczkach, a nawet rękawiczkach, gdyż mamy do czynienia z grupą podwyższonego ryzyka, tj. osób chorych, starszych, o mniejszej odporności immunologicznej. Opiekujący się chorymi i ich rodziny przeżywają często lęk, którego nie można lekceważyć.

6. Udzielanie Komunii

Szafarze, w tym także księża, udzielają Komunii w maseczkach.

Komunia może być udzielana zarówno: klęczącym „do ust”, jak i stojącym „na rękę”. Obydwa sposoby są równouprawnione. Wierni posiadają prawo wyboru sposobu przyjęcia Komunii. Szafarzowi nie wolno tego prawa ograniczać.

Przed Komunią należy poinformować wiernych o porządku i sposobie przyjmowania Eucharystii. Należy utworzyć oddzielne rzędy dla przyjmujących Komunię do ust i na rękę. Jeśli jest tylko jeden szafarz najpierw udziela Komunii na rękę, a następnie do ust. Szafarz okazuje zawsze cierpliwość i zrozumienie przystępującym do Komunii.

7. Uroczystość Wszystkich Świętych

Zachęcam, aby w Uroczystość Wszystkich Świętych zachować w kościołach porządek niedzielny (nie redukować ilości Mszy św.). Podobnie może być w Dniu Zadusznym (2 listopada). Należy przypominać wiernym, że cały listopad jest poświęcony pamięci zmarłych i odwiedziny grobów trzeba zaplanować poza 1 i 2 listopada, aby uniknąć przebywania w tłumie.

8. Spotkania i katecheza przyparafialna

Jeśli pozwalają na to przepisy sanitarne, w danej miejscowości czy dzielnicy, można gromadzić się na spotkania w grupach, wspólnotach, dla formacji i katechezy. Patrzymy tutaj analogicznie na działalność pozaszkolną i kulturalną, którą prowadzą stowarzyszenia i instytucje.

9. Zasady bezpieczeństwa

W kościele, zakrystii, kancelarii parafialnej, używamy maseczek osłaniających usta i nos. Przy drzwiach kościoła umieszczamy dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.

+Jacek Jezierski, biskup elbląski

Elbląg, dn. 17 października 2020

Miłoradz

Mątowy Wlk.

Poniedziałek

19.10.2020

Bez Mszy św. Bez Mszy św.
Wtorek

20.10.2020

18:00 + Maria Barbara Świtek – intencja od Ireny i Władysława Chrapków z Górek 17:00 O Boże błogosławieństwo dla pielgrzymów z Gdańska i Tczewa przez wstawiennictwo bł. Doroty z Mątów
Środa

21.10.2020

18:00 + Maria Barbara Świtek Bez Mszy św.
Czwartek

22.10.2020

17:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu

18:00 + Maria Barbara Świtek – intencja od rodziny Chrapków z Jaworzna

Bez Mszy św.
Piątek

23.10.2020

18:00 O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej dla Ilony i Piotra – intencja od uczestników ślubu 17:00 + Henryk Obarzanek – intencja od chrześnicy Bożeny z rodziną
Sobota

24.10.2020

8:00 + Emil Jędrzejewski – intencja od uczestników pogrzebu Bez Mszy św.
Niedziela

25.10.2020

8:00 + Irena Szczepanik w 4 rocz. śmierci

12:00 + Jerzy Burski i zmarli z rodzin Burskich i Markiewicz

10:00 + Jacek, Mariusz, Józef, Ewa, Danuta Ziętko, Janina Zawadzka